100-lecie ZANA – obchody jubileuszu

10 listopada 1921 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało  „Akt organizacyjny” powołujący Państwowe Gimnazjum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Łatwo więc można policzyć, że w roku bieżącym tj. 2021, obchodzimy jubileusz 100-lecia naszej Szkoły.
Przygotowania rozpoczęliśmy wspólnie z Dyrekcją LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie w 2019 r. Jak to często w historii naszej Szkoły bywało, plany i działania przygotowawcze zostały storpedowane przez niezależne od nas czynniki, w tym przypadku przez konsekwencje pandemii.
W miarę rozwoju sytuacji pandemicznej – wspólnie z Dyrekcją Szkoły – korygowaliśmy założenia dotyczące obchodów 100-lecia Szkoły. Trzeba zaznaczyć, że przygotowanie uroczystości jubileuszowych wymaga działań z dużym wyprzedzeniem, a przewidzenie rozwoju sytuacji pandemicznej było i nadal jest niemożliwe. Biorąc więc pod uwagę wszystkie za i przeciw, razem z Dyrekcją Szkoły uznaliśmy, że wszelkie uroczystości związane ze zgromadzeniem większej liczby uczestników należy przełożyć na przyszły tj. 2022 rok, o ile sytuacja na to pozwoli. Właśnie niedawno zakończyły się Igrzyska Olimpijskie 2020, chyba więc i nasze uroczystości możemy przesunąć?
Dla uczczenia 100-lecia naszej Szkoły postanowiliśmy w 100 rocznicę powołania „naszej Budy” odsłonić Tablicę pamiątkową z nazwiskami osób tworzących naszą historię w okresie 100 lat tj. od roku 1921 do roku 2021. Znajdą się na niej nazwiska dyrektorów, nauczycieli, pracowników oraz absolwentów. Łącznie około 6.500 osób. Tablice umiejscowione będą na terenie patio szkolnego. Uroczystość planujemy na 29 października br., tak aby dokładnie w 100 rocznicę, czyli dnia 10 listopada, wszyscy na monumencie przywitali dzień rocznicowy w pełnej okazałości.
Ze względu na wytyczne pandemiczne liczba osób biorących udział w uroczystości będzie ograniczona. Odsłonięcie Tablicy będzie transmitowane na stronach internetowych Szkoły i Towarzystwa. Jeżeli natomiast sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie, to jesteśmy przygotowani na zwiększenie liczby uczestników uroczystości, z uwzględnieniem byłych i aktualnych uczniów Szkoły.
W 2022 roku, o ile sytuacja pandemiczna pozwoli, w związku z jubileuszem Szkoły zorganizujemy kolejne uroczystości zaplanowane na 100 rocznicę „Zana”. Będą to: uroczysta Akademia, Zjazd Absolwentów oraz spotkania towarzyskie absolwentów – zabawa międzypokoleniowa.
Inne przedsięwzięcia, które są w trakcie realizacji, to książka na 100-lecie naszej Szkoły oraz nadanie dwóm salom lekcyjnym imienia znanych profesorów. Finalizacja tych przedsięwzięć, choć są poważnie zaawansowane, nastąpi w 2022 r. Wynika to z ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną oraz finansową. Na uwadze mamy również odświeżenie tablic związanych ze Szkołą ulokowanych w różnych miejscach Pruszkowa.
W tym miejscu zwracamy się do Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana o wsparcie naszych działań: zarówno w sferze finansowej, ale także odnalezienia i przekazania pamiątek oraz osobistego udziału w realizacji wspomnianych przedsięwzięć, a może również i innych, nie wymienionych.

Dyrekcja Szkoły

Zarząd Towarzystwa