Pierwszy w dziejach Zana egzamin dojrzałości odbył się w 1925 r. Do egzaminu maturalnego w 1925 r. przystąpiło dziesięciu ośmioklasistów.
Pierwszy w dziejach Zana egzamin dojrzałości, który odbył się w 1925 r., był zwieńczeniem okresu wytężonej, pionierskiej pracy grona nauczycielskiego w bardzo trudnych warunkach lokalowych.
Gimnazjum posiadało wówczas pięć pełnych klas (od IV do VIII), powiększyła się również liczba uczniów. Mizeria materialna nie osłabiała zapału pedagogów i uczniów, wręcz przeciwnie. We wspomnieniach z tamtych czasów przebija się atmosfera zaangażowania nauczycieli i ambicji młodzieży by sprostać rygorystycznym wymogom swoich wychowawców i zdobyć solidną wiedzę.
Do egzaminu maturalnego w 1925 r. przystąpiło dziesięciu ośmioklasistów, którzy zmierzyli się z wymagającym sprawdzianem wiedzy i nabytych umiejętności. Obowiązywało wówczas aż pięć pisemnych egzaminów: z języka polskiego, języka obcego, z matematyki (aż dwa - pierwszy z algebry i matematyki analitycznej oraz drugi z geometrii) i fizyki. Ci z abiturientów, którzy zdali część pisemną, przystąpili do egzaminów ustnych z dziewięciu przedmiotów. Uroczystość wręczenia matur połączona została z poświęceniem nowo ufundowanego sztandaru szkoły. Wieczorem odbył się bal maturalny, w którym wzięli udział przedstawiciele władz miejskich.