10 listopada 1921 roku Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało „Akt organizacyjny" powołujący Państwowe Gimnazjum im. Tomasza Zana w Pruszkowie.
„Akt organizacyjny" Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (MWRiOP) z 10 listopada 1921 roku.
W trosce o umożliwienie średniego wykształcenia młodzieży płci obojga miasta Pruszkowa i jego okolic, założyło Ministerstwo WRiOP państwowe gimnazjum koedukacyjne w mieście Pruszkowie. Aby młodzież, kształcąca się w tej nowej uczelni, mogła mieć zawsze przed oczami szczytny wzór umiłowania wiedzy i doskonałości cnót obywatelskich oraz cześć dla ideałów narodowych i społecznych, nadaję nowej uczelni nazwę: „Gimnazjum państwowe imienia Tomasza Zana" , wielkiego twórcy niezapomnianych związków Filomatów i Filaretów.
Pomysłodawcą utworzenia w Pruszkowie państwowej szkoły średniej był Józef Babicki. Dzięki poparciu Rady Głównej Opiekuńczej, władz Pruszkowa i zaangażowaniu wielu obywateli miasta, projekt został zrealizowany . W 1921 r. powołano do życia koedukacyjne i wielowyznaniowe Gimnazjum Państwowe im. Tomasza Zana.
Na potrzeby nowej szkoły miasto wydzierżawiło piętrowy, istniejący do dziś, dom przy ul. Narodowej 23 na Żbikowie.Zdjęcie siedziby na NarodowejGdy zabrzmiał pierwszy w historii Zana dzwonek, w ławach szkolnych zasiadło ok. 240 uczennic i uczniów, którzy szczęśliwie przebrnęli przez egzaminy wstępne, które odbyły się w dniu 12 września 1921 r.
Gdy zabrzmiał pierwszy w historii Zana dzwonek, w ławach szkolnych zasiadło ok. 240 uczennic i uczniów, którzy szczęśliwie przebrnęli przez egzaminy wstępne, które odbyły się w dniu 12 września 1921 r.
created with
WordPress Website Builder .